فروش لوازم خانه و آشپزخانه

انواع ظروف پخت و پز/کاربرد آنها

قابلمه‌های چدنچدن آلیاژی از فلز آهن است که عمری طولانی و وزنی سنگین دارد وگرما را به ‌مدت طولانی‌تری در خود نگه می‌دارد و حرارت را بهتر پخش می‌کند.

  قابلمه‌های استیل: از قابلمه‌های دیگر بهداشتی‌ترند، حرارت را سریع و مستقیم منتقل می‌کنند و البته باعث سوختن غذا می‌شوند مگر اینکه روی لایه بیرونی آنها مس یا آلومینیوم چسبیده باشد.

 

  قابلمه‌های تفلون: قابلمه‌های تفلون در ایران طرفداران زیادی دارند، چون غذا به آنها نمی‌چسبد روغن کمتری لازم دارند، اما در اثر استفاده مستمر آسیب ‌می‌بینند. این قابلمه‌ها نیاز به نگهداری و استفاده ویژه دارند، حتی شستن آنها با اسکاچ زبر باعث ایجاد خراش و ورود تفلون به سیستم گوارش می‌شود.

 

 

  قابلمه‌های سرامیکی: قابلمه‌های با جنس سرامیک، جدید هستند و به‌تازگی قدم به بازار رقابت گذاشته‌اند، روکشی نچسب دارند و فاقد ترکیبات مضرند، ضمن پخش و انتقال حرارت به شکل مطلوب، در برابر خراش و خوردگی مقاومت دارند و قیمتشان هم بالاست. اینجا هم البته باید مراقب بود که روکش آنها وارد غذا نشود.

  قابلمه‌های گرانیتی: دوام و سختی قابلمه‌های گرانیتی قابل توجه است، گرما را حفظ می‌کنند و غذا در آنها دیرتر از ظروف دیگر می‌سوزد، به ‌خاطر نچسبی، روغن کمی مصرف می‌کنند، طعم غذا را تغییر نمی‌دهند و به‌سادگی هم شسته می‌شوند.

  قابلمه‌های شیشه‌ای: قابلمه‌های شیشه‌ای که همان قابلمه‌های پیرکس هستند انتخاب مناسبی برای آشپزی محسوب می‌شوند، اگر شوک دمایی به آنها وارد نشود و ضربه هم نبینند، مقاومت خوبی دارند. البته برای ما ایرانی‌ها که عموما غذایمان را با حرارت مستقیم اجاق تهیه می‌کنیم، ظروف پیرکس که تحمل حرارت مستقیم و طولانی را ندارند، شاید خیلی مناسب نباشند.

با توجه به توضیحاتی که داده شد امیدواریم بهترین انتخاب دلخواهتون رو داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *